Büyük Balkan Turu

Bulgaristan , Makedonya , Kosova , Arnavutluk , Karadağ , Bosna Hersek , Hırvatistan , Yunanistan

4/5
%5İNDİRİM
0EUR 0EUR
REZERVASYON YAP
Kalkış tarihini seçin, tur planını ve müsaitliği görüntüleyin, satın alın
REZERVASYON YAP
1 .GÜN
BAŞTAN SONA BÜYÜK BALKAN TURU 7 GECE OTEL KONAKLAMASI

Akşam saat 21.00 de Kadıköy evlendirme dairesi, saat 21.30’da Gayrettepe Dedeman Otel önü, saat 22.00 de Bakırköy Ömür Plaza önü ve 22:15 (TEM Esenyurt Gişeleri Opet Önü) Esenkent İETT Hareket Amirliği önünden hareket ile yola çıkıyoruz. (Kalkış saatlerinden en geç yarım saat önce belirtilen yerlerde bulunmanız gerekmektedir.) Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından Kapıkule sınır kapısına varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Bulgaristan’a geçerek, Plovdiv üzerinden Sofya’ya yol alıyoruz.
2 .GÜN
Sabah saatlerinde Sofya’ya varışımıza müteakip, yapacağımız şehir turunda; St. Nedelya Klisesi, Rotunda Klisesi, Rus Klisesi, Aya Sofya Klisesi, Aleksandır Nevski Katedrali, Başbakanlık ve parlemento binaları ile Sofya Üniversitesi ve ulusal kültür sarayı ve Mimar Sinan tarafından tasarlanan Banyabaşı Camii görülecek yerler arasındadır. Vereceğimiz serbest zaman sonrasında Makedonya’ya ve Başkent Üsküp’e geçiyoruz. Varışımıza müteakip yapacağımız Panoramik Üsküp turumuza Üsküp Kalesi’nden başlıyoruz. Kalenin hemen yanından Vardar Nehrini ve Üsküp’ün mahelelerini tepeden görüyoruz. Ardından Türk Çarşısı içindeki Osmanlı mimarisindeki sokaklardan yürüyerek, Mustafa Paşa Cami, Arasta Cami, Kurşunlu Han, Sulu Han, Çifte Hamam, Kapan Han ve Davutpaşa Hamamını görüyoruz. Üsküp’ün Sembolü olan Osmanlı döneminde yapılmış olan Taş Köprü üzerinden Vardar Nehrini geçerek Yeni Üsküp bölgesine geçiyoruz. Üsküp 2014 Projesi adı ile Üsküp’ün çehresini değiştiren ve değiştirecek eserleri görüyoruz. Bu eserlerin en başında yapımı Eylül 2011’de tamamlanmış Büyük İskender Heykeli bulunmaktadır. Ardından II.Filip Heykeli, Arkeoloji Müzesi,Zafer Takı, Çar Samuel Heykeli ve 1.Justinyanus Heykeli bu proje dahilinde göreceğimiz diğer eserlerdir. Yürüyüş turumuza dünyaca tanınmış ünlü yardımsever Rahibe Teresa adına yapılan anı evi ile devam ediyor ve Eski Tren İstasyonunda turumuzu tamamlıyoruz. Vereceğimiz serbest zaman ardından Üsküp’teki otelimize transfer, yerleşme ve geceleme. Dileyenler Üsküp’ün heyecanlı gece hayatına dâhil olabilir. Konaklama Üsküp’teki otelimizde.
3 .GÜN
Sabah kahvaltısı ardından Kosova - Prizren’e hareket ediyoruz. Balkanlar’ın belki de en güzel ve en şirin kentlerinden birisi olan ve mimari silueti, yol ve dükkanlardaki Türkçe ibareleri ile hemen ilk görüşte Anadolu Osmanlı kenti izlenimini veren ve Osmanlıların 37 cami inşa ettikleri Prizren’de göreceğimiz ilk eser, süslemeleriyle ünlü Sinan Paşa Camii’dir. Bayraklı Camii ve Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nı gördükten sonra turumuzun bitimiyle beraber verilecek serbest zaman ardından Arnavutluk' a giriş yapıyoruz. 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar'ın dağlık ülkesi Arnavutluk'un başkenti Tiran'a varış. 1614'te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920'de Arnavutluk'un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı’nı görüyoruz. Ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Tiran'daki otelimizde.
4 .GÜN
Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra Saray Bosna'ya hareket. Tam anlamıyla görsel bir şölen şeklinde geçecek yolculuğumuz esnasında Drin ve Buna nehrlerini görerek İşkodra şehrinden geçiyoruz. Ardından Balkanların en büyük gölü olan İşkodra gölü çevresinden Karadağ’a geçiyoruz. Karadağın Başkenti Podgorica şehrinden geçerek Büyüleyici Pivsko Gölü ve Kanyonundan geçerek Bosna-Hersek sınırına giriş yapıyoruz. Foça şehri üzerinden Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosnaya varışımıza müteakip ki asır boyunca Balkanlar'ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından bu arada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar'ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna'da panoramik şehir turumuz. Turumuz esnasında meşhur Başçarşı, yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinin cereyan ettiği Savaş Tüneli, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını göreceğiz. Ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Saraybosna'daki otelimizde. Arzu edenler ekstra olarak düzenlenecek Boşnak gecesinde hem Boşnak yemeklerini tatma, hem de Balkan Müzikleri ve Folklor gösterileri ile Balkan kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacakları Boşnak Gecesi Turu’na katılabilirler. (40.-€) Geceleme otelimizde. Dileyenler Ohrid’in sabahın ilk ışıklarına dek devam eden heyecanlı gece hayatına dâhil olabilir.
5 .GÜN
Sabah kahvaltımızın ardından Mostar'a hareket. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek'i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek'in en büyük şehri Mostar'ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557'de Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin'in inşa ettiği, ancak 1992'de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004'te Türkiye'nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar'ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Eski Yugoslavya'yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili'ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan'a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik'in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik'e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic'in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Dubrovnik’deki otelimizde.
6 .GÜN
Sabah kahvaltımızın ardından 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa'nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ'a geçiyoruz. Adriyatik Sahili'ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek Kotor Körfezi'nin içinde yer alan Kotor'a varış. Kotor'da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden sonra Budva'ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten verilecek serbest zaman ardından özellikle ünlülerin rağbet ettikleri, bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan adasını görüyor ve Ulcinj’deki otelimize geçiyoruz. Konaklama Ulcinj’de otelimizde.
7 .GÜN
Sabah kahvaltımızın ardından kısa bir yolculuk ile Arnavutluk sınırına yeniden giriş. Elbasan şehrinde Elbasan Kalesi’ni ziyaret ardından öğlen yemeği için verilecek serbest zamandan sonra Kafasan sınır kapısından Makedonya’ya giriyoruz. Sınır şehri olan Struga kentindeki Drim Nehri’ni gördükten sonra Ohrid’deki otelimize geçiyoruz. Konaklama Ohrid’deki otelimizde.
8 .GÜN
Sabah kahvaltımızın ardından Ohrid turumuza başlıyoruz. Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Ohrid Halveti Tekkesi, Ali Paşa Camii, Çınar Meydanını görüp Ohri Çarşısı içinden geçerek tarihi Osmanlı evlerinin bulunduğu sokağa giriyoruz. Ardından Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kiliselerinden Aya Sofya Kilisesi ve St.Kaneo Kilisesi’ni görüp Ohrid gölü sahilinden Ohrid kent merkezine dönüyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda bayanlar, dünyaca ünlü Ohrid İncisi satın alma imkânı bulabilirler. Arzu edenler serbest zamanda ekstra olarak düzenlenecek Tekne ile St.Naum turuna katılabilirler. (30.-€) Ohrid gölünde tekne ile yerel müzikler eşliğinde eğlenerek ve Ohrid gölünün müthiş manzarasını izleyerek gideceğimiz bu turumuzda Ortodoksların en kutsal manastırlarından biri olan St.Naum Manastırını ve çevresinde Ohri gölünü oluşturan tabiat mucizesi su kaynaklarının görüyoruz. Ardından otelimize transfer ve yerleşme. Arzu edenler ekstra olarak düzenlenecek Makedonya Taverna Gecesinde hem Makedonya’nın yerel yemeklerini tatma, hem de Makedon Müzikleri ve Folklor gösterileri ile Makedonya kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacakları Makedon Gecesi Turu’na katılabilirler. (35.-€) Geceleme otelimizde. Dileyenler Ohrid’in sabahın ilk ışıklarına dek devam eden heyecanlı gece hayatına dâhil olabilir.
9 .GÜN
Erken alacağımız kahvaltı ardından saat 07:00’de otelimiz çıkış işlemlerinin yapılması ardından Bitola’ya hareket. Varışımıza müteakip yapacağımız panoramik turda, Yeni Cami, Türk Çarşısı, (Elveda Rumeli dizisindeki tarihi sokaklar), Kapalı Çarşı, İshak Paşa Cami ve Saat Kulesini görüyoruz. Ardından Şirok Sokak olarak adlandırılan Bitola çarşısında yürüyüş yapıp, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün okuduğu askeri okul İdadi’yi görüyoruz. Sonrasında Selanik’e hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ardından Selanik’e varıyoruz. Selanik’in kafeleri ve mağazaları ile meşhur Aristotales meydanı ve Kordon Boyundan geçerek, Beyaz Kule’de şehri tanıma ve öğlen yemeği için verilecek serbest zaman ardından yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Büyük İskender heykeli, Döner Kule, Uluslarası Fuar alanı, Osmanlı Hamamı, Osmanlı Cami, Bedesten, Yunanistan Makedonya’sı Başkanlık Sarayı ve Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret ettikten sonra Kavala’ya devam ediyoruz. Kavala’ya varış. Kavala panoramik şehir turu; İmarethane, Su Kemerleri, Kavalı Mehmet Ali Paşa’nın konağı, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binası, Kavala çarşısı, Kordon görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği molasında Yunanistan’ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulacağız. Şehri tanıma ve yemek için verilecek serbest sonrası İstanbul’a hareket. Gümrük ve pasaport işlemleri sırasında Yunan Freeshop’unda alışveriş imkânı. İpsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş ardından güzergah üzerinde vereceğimiz molayı takiben sabaha karşı İstanbul’a varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileği ile…
10 .GÜN

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

  • Lüks otobüslerle ulaşım imkanı ,
  • Programda belirtilen tüm şehir ve çevre gezileri , 
  • 3* ve 4* otellerde  oda kahvaltı konaklama imkanı ,
  • Türkçe rehberlik hizmetleri dahildir.
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
  • Zorunlu seyahat sigortası,
  • Tüm vize işlemleri ,
  • Yurtdışı çıkış pulu ,
  • Extra turlar ve kişisel harcamalar ,
  • Kaptan ve rehber bahşişleri (5€ )
NOT; Rehberimiz programı tamamengerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir.Bu tur için Schengen vizesi gerekmektedir.Pasaportunda K.K.T.C damgası olanlar ve 10 yıldan eski pasaport sahipleriYunanistan’a giriş yapamazlar.Paket tura katılacak sayının yeterli olmaması durumunda 7 gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir. Yol üzerindeki ekstra geziler grubun tamamının katılımı ile gerçekleştirilir.
5 kişi, şu anda bu turu inceliyor.
Büyük Balkan Turu İNCELEYİN