Vizesiz Grand Balkan Turu

21 Nisan - 28 Nisan 2024 
Vizesiz Grand Balkan

Air Albania Hava Yolları özel seferi ile İSTANBUL ÇIKIŞLI !!

Ohrıd (2)-Üsküp(1)-Belgrad(1)-Saraybosna(1)- Trebinje (1)-İşkodra (1) 7 Gece 8 Gün

TÜM EKSTRA TURLAR DAHİL!!!

( 5 gece akşam yemeği & 1 yemekli Boşnak Gecesi , Makedon Hazineleri: St. Naum, Resne ve
Manastır Turu, Ohrid, Üsküp, Belgrad, Saraybosna, Trebinje, İşkodra şehir tanıtım turları )1.Gün: İstanbul-Tiran-Ohrid

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde buluşup bagaj ve pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra Air Albania Özel seferi ile ZB 1005 seferi ile 12:10’te Tiran’a doğru yola çıkacağız. Yerel saat ile 11:50 ’da şehre varır varmaz bizleri bekleyen özel otobüsümüzle Ohrid’e doğru hareket ediyoruz. Konaklama otelimizde.


2.Gün: Ohrid

Kahvaltıdan sonra Kuzey Makedonya’nın Cenneti Ohri’ye doğru yolculuğumuza başlayacağız. Otobüsle gideceğimiz Ohri’ye vardığımızda panoramik gezi yapmak üzere yola yaya devam edeceğiz. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan, Makedonya Krallığı’nın değerli şehirlerinden biri olan ve kökleri antik çağa kadar uzanan Ohri’de şehrin en eski meydanını, Zeynal Abidin Paşa Tekkesini ve camiyi, Ali Paşa Camii’yi, eskiden denizcilerin şehre girmeden karantinaya alındıkları Sveti Bogorodica Bolnicka ve Sveti Nikola Bolnicki kiliselerini, bölgenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan inci ticaretinin halen sürdüğü Ohri Çarşısı’nı, Roma antik tiyatrosunu, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma ve Safranbolu evlerini akla getiren eski evleri göreceğiz.

Ardından Makedon Hazineleri: St. Naum, Resne ve Manastır Turumuzu gerçekleştireceğiz. Ohri Gölü’ne ev sahipliği yapan ve adını Kiril alfabesini bulan Aziz Clement’in öğrencisi Aziz Naum’dan alan St. Naum’a giderek ünlü manastırı görerek gezimizi tamamlayacağız.

Ardından rehberimizin belirleyeceği saate kadar serbest zaman. Belirlenen saatte buluşup elma bahçeleriyle ve elma şaraplarıyla tanınan Resne’ye gideceğiz. Her yıl düzenlenen elma festivaliyle pek çok insanı ağırlayan Resne’de, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin önce gelen isimlerinden Ahmet Niyazi Bey’in konağını ziyaret edeceğiz. Türk-Yunan Savaşı sırasındaki başarılı faaliyetleriyle tanınan Ahmet Niyazi Bey’in konağında, killi toprağı ile Ortaçağ’dan bu yana olağanüstü güzellikte çömlekleri yapan pek çok ustaya ev sahipliği yapan şehirde üretilen birbirinden etkileyici eserleri göreceğiz. Ayrıca Makedonya Türk Kadınlar Teşkilatı’na tahsis edilen odayı ve etnografik öğeleri de göreceğimiz müzeden sonra, Baba Dağı eteklerine doğru ilerleyecek ve Yunanistan’la sınır komşusu olan, adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le özdeşleşen Manastır şehrine gideceğiz.

“Bitola” da denilen Manastır’da öncelikle Bitola Müzesi’ne gideceğiz. Eskiden Manastır Askeri İdadisi olarak hizmet veren ve günümüzde müze olarak hizmet veren müzede, Atatürk’ün eğitim aldığı sınıfı göreceğiz. Sonrasında yürüyerek panoramik bir şehir turu yapacak, bu esnada Türk Çarşısı’nı, Bedesten’i, İshak Camii’ni, Yeni Camii’yi, kiliseleri, antik tiyatroyu ve daha pek çok yapıyı yakından görme fırsatı bulacağız. Şirok Sokak’a giderek hem burada cereyan eden tarihi olaylar hakkında bilgi alacak hem de Manastırlıların günlük yaşayışlarına tanık olacağız.

Turumuzun ardından dinlenmek ve konaklamak üzere otelimize geçiyoruz. Geceleme otelimizde.


3.Gün: Ohrid-Üsküp

Kahvaltıdan sonra Üsküp’e hareket ediyoruz. Şehre varışımızın ardından panoramik Üsküp turumuza başlayacağız. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan ve evliyalar şehri olarak bahsettiği Üsküp’te kaleye gidecek ve kaleden şehir manzarasını izleyeceğiz. Ardından şehrin Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti altında olduğu yaklaşık 600 yıllık geçmişten günümüze ulaşan Yahya Paşa ve Mustafa Paşa camilerini, Kapan Han’ı, II. Bayezid döneminde Davud Paşa tarafından yaptırılan ve artık Ulusal Sanat Galerisi olarak kullanılan Çifte Hamam’ı göreceğiz.

Kendimizi evimizde hissedeceğimiz Türk Çarşısı’ndan sonra Üsküp’ün ortasından geçen Vardar Nehri kıyılarına varacak ve aslen Bizans İmparatoru Justinyen tarafından 6. yüzyılda yapılan ancak günümüze ulaşan haliyle Fatih Sultan Mehmed döneminde inşa edilerek 1469 yılında hizmete açılan, toplam 13 kemerli Taş Köprü’yü geçeceğiz. Makedonya Meydanı’na doğru ilerleyeceğiz. Şehrin ana meydanı olan bu yerde 2011 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nin yirminci kuruluş yılını kutlamak amacıyla dikilen Büyük İskender heykelini ve günümüzde iş hanı olarak hizmet veren, Ristik ailesi için 1926 yılında inşa edilen Ristik Sarayı’nı göreceğiz.

Asıl adı Agnes Gonxha Bojaxhiu olan, Nobel Barış Ödülü sahibi Arnavut Katolik Rahibe Teresa’nın Üsküp doğumlu olması sebebiyle anısına kurulan, üst katı kilise alt katı ise rahibenin yaşamından kesitlerin sunulduğu bir müze olarak kullanılan Rahibe Teresa Evi’nin önünden geçerek devam edecek yolculuğumuz şehrin simgesi olan garla son bulacak. Geceleme otelimizde.


4.Gün: Üsküp-Belgrad

Kahvaltıdan sonra Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a doğru yola çıkıyoruz. "Beyaz şehir" anlamına gelen ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan Belgrad’da yapacağımız panoramik gezide Osmanlı eserlerini ve eski Yugoslavya’nın izlerini göreceğiz.

Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktaya kurulan şehirde gezi parkı niteliğindeki Kale Meydanı’nı ve tarihi Belgrad Kalesi’ni; “Mora Fatihi” olarak anılan Silahdar Damat Ali Paşa’nın kaledeki türbesini; aynı bölgede yer alan Askeri Müze’yi ve saat kulesini, Sokollu Mehmed Paşa Çeşmesi’ni, Roma Kuyusu’nu; bölgenin en eski ibadethanesi olan Ruzica Kilisesi’ni, kalenin çeşitli isimler verilen kapılarını (Zindan Kapı, İstanbul Kapısı, Despot Kapısı, Vidin Kapısı gibi); Yugoslavya’nın dağılışı sırasında yapılan bombardımanda büyük zarar gören Taş Meydan’ı ve buradaki Aziz Markos Katedrali’ni; şehrin en dinamik yerlerinden Knez Mihaliova Caddesi’ni; caddenin güney ucundaki Cumhuriyet Meydanı’nı ve meydandaki tiyatro binasını, müze binasını, Balkan ülkelerinin bağımsızlık mücadelesinde önemli yeri olan Prens Mihailo anıtını göreceğiz. Turumuzun ardından otele transfer ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.


5.Gün: Belgrad-Saraybosna

Güne taze bir başlangıçla kahvaltıdan sonra Saraybosna'ya doğru yola çıkıyoruz, rotamızı güneye çevirerek heyecan verici bir yeni günün kapılarını aralıyoruz. Varışımızla birlikte, Saraybosna'yı tanımak için panoramik bir şehir turuna başlıyoruz, bu büyüleyici şehrin tarih ve kültür dolu sokaklarında keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz.

İlk durağımız, tarihin izlerini taşıyan Savaş Müzesi olacak. Burada, Bosna Savaşı'na ilişkin çarpıcı sergilerle tarihi bir yolculuğa çıkacağız, geçmişin acı hatıralarını anlamak için zaman ayıracağız. Ardından, antik şehri keşfe çıkacağız, sokakları boyunca eski çağlardan kalma izlerle dolu olan bu şehri adım adım keşfedeceğiz.

Avrupa'nın en etkileyici çarşılarından biri olan Başçarşı'ya ulaştığımızda, renkli ve canlı atmosferiyle bizi karşılayacak. Burada, Osmanlı döneminden beri faaliyet gösteren Kurşunlu Medresesi'nin tarihini öğrenecek ve çarşıdaki el sanatları ve hediyelik eşya dükkanlarını keşfedeceğiz.

Turumuzun devamında, şehrin simgelerinden Saat Kulesi'ni, farklı dini yapıları içeren bir mozaik olan Saraybosna'daki Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu'nu ziyaret edeceğiz. Tarihi Latin Köprüsü'nün üzerinden geçip, I. Dünya Savaşı'nın başladığı noktada duygusal bir an yaşayacağız. Daha sonra, Fatih Sultan Mehmet'in şehre giriş yaptığı kapıdan geçerek Osmanlı Çeşmesi'nden serinletici bir yudum alacağız.

Turumuzun son durağı olan Fatih Sultan Mehmet Han'a atfedilen Fatih Camii'nde iç huzuru bulacağız ve ardından otelimize transfer olup odalarımıza yerleşeceğiz. Akşamüstü, misafirlerimizle birlikte lezzetli bir Boşnak Gecesi Turu'na katılacak, yerel mutfağın enfes tatlarını keşfedeceğiz ve unutulmaz anılarla dolu bir günü şenlikli bir şekilde tamamlayacağız.


6.Gün: Saraybosna-Trebinje

Kahvaltının ardından Trebinje'ye doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz esnasında, Mostar'ın ünlü köprülerinden biri olan ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından yıkılan Tito Köprüsü'ne uğrayarak gezimize başlıyoruz. Burada, Yugoslavya İç Savaşı'nın sembollerinden biri haline gelen ünlü şehre, Neretva Nehri'nin serin sularının melodisi eşliğinde ulaşacağız.

Mostar'a varışımızda, gözlerimizi hüzün ve neşe arasında mekik dokuyan Mostar Köprüsü karşılıyor olacak. Bu köprü, Bosna Savaşı sırasında bombalandığı trajik olayıyla tüm dünyanın gözlerinin önünde yıkıldıktan sonra, 2004-2005 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti'nin katkılarıyla yeniden inşa edilmiştir. 16. yüzyılda Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yapılan bu köprünün üzerinden geçerken, tarihin derin izlerini ve yeniden doğuşun sembolünü bir arada hissedeceğiz.

Mostar'ın Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken, evlerin sardunyalarla süslenmiş pencerelerine bakarak şehrin tarihine tanıklık edeceğiz. Bu karışık duygularla dolu yolculuk, geçmişin hüzün dolu anılarını ve geleceğin umut dolu umutlarını bir araya getirecek.

Şehre varışımızın ardından, dinlenmek ve günün yorgunluğunu atmak için otelimize geçiyoruz. Geceleme, Trebinje'de bulunan otelimizde veya çevresindeki konaklama tesislerinde gerçekleşecek.


7.Gün: Trebinje-Kotor-Budva-İşkodra

Kahvaltının ardından ilk durağımız Kotor olacak. Varışımızın ardından yapacağımız yürüyüş turu sırasında Kotor Körfezi, Aziz Tripun Kilisesi, Ortodoks Kilisesi ve şehrin meydanlarını keşfedeceğiz. Serbest zamanımızda bu güzel şehrin nefes kesen manzarasını fotoğraflayabilir veya dar sokaklarında farklı ve lezzetli yemekler tadabilirsiniz.

Sonrasında muhteşem sahilleri ve renkli gece hayatıyla ünlü Balkanlar'ın en popüler tatil merkezlerinden biri olan Budva'ya doğru yola çıkacağız. Budva'da yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad ve kaleyi ziyaret edeceğiz. Serbest zamanımızda şehri daha yakından keşfedebilir ve deniz kenarındaki kafelerde dinlenebilirsiniz.

Budva'dan sonra İşkodra'ya doğru yola çıkacağız ve burada konaklamak üzere otelimize hareket edeceğiz. Dinlenmek ve günün yorgunluğunu atmak için otelimize varışımızın ardından serbest zaman geçirebilirsiniz. Geceleme İşkodra'da bulunan otelimizde olacak.


8.Gün: İşkodra-Tiran-İstanbul

Kahvaltının ardından Arnavutluk'un başkenti Tiran'a doğru yola çıkacağız. Şehirde görülmesi gereken önemli noktaları içeren bir tur yapacağız. Bu turda Arnavutluk'un milli kahramanı İskender Bey Heykeli'nin bulunduğu şehir meydanını, hemen yanında yer alan Ethem Bey Camii'ni, arkeolojik eserler ve komünizm dönemine ait izlerin sergilendiği Opera ve Milli Tarih Müzesi binalarını ziyaret edeceğiz. İskender Bey Meydanı'nın devamında bulunan Lana Nehri, karşısında Arnavutluk'un en büyük devlet adamı Enver Hoca'nın mezarının bulunduğu Milli Park ve şehrin önemli adreslerinden Şehitler Bulvarı da turumuzun rotası içinde yer alacak.

Turumuzun ardından havalimanına transfer olacak ve bagaj ile pasaport işlemlerimizi tamamladıktan sonra Air Albania Havayolları'nın ZB1010 seferi ile 12:50'de İstanbul'a doğru hareket edeceğiz. Yerel saat ile 16:30'da İstanbul'a varışımızla birlikte turumuz sona erecek. Evimize hoş geldiniz!


Fiyatlarımıza Dâhil Hizmetler
 • Air Albania Havayolları özel seferi ile IST-TIA/TIA-IST parkurunda ekonomi sınıfı uçuşlar
 • Havalimanı vergileri
 • 7 (yedi) gece oda kahvaltı konaklama
 • 5 gece akşam yemeği &ampx; 1 yemekli Boşnak Gecesi Dahil!
 • Ohrid, Üsküp, Belgrad, Saraybosna, Trebinje, İşkodra şehir tanıtım turları
 • Havalimanı-otel-havalimanı transferleri
 • Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Programda belirtilen ekstra turlar ve çevre gezileri dahil!!!
Fiyatlarımıza Dâhil Olmayan Hizmetler
 • Yurtdışı çıkış harcı vergisi
 • Kişisel harcamalar ve programda belirtilen ekstra turlar
 • Şoför ve rehber bahşişleri (isteğe bağlıdır)
 • Otel vergileri

ÖNEMLİ NOTLAR


 • Yurtdışı gezilerinde en az 6 (altı) ay geçerli pasaport olması mecburidir. 10 (on) yıldan eski pasaportlar yurtdışına yapılan seyahatlerde geçerli değildir. Bu tür pasaportların tur hareket tarihinden önce yenilenmesi gerekmektedir. Yırtık ve yıpranmış pasaportlar ile ülkeye giriş yapılamaz.

 • VALSTUR, havayolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Exp-Ert DMC, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu, saat değişmesi riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. 0-2 yaş aralığındaki çocuklar için alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödenmez.

 • VALSTUR, gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.

 • Bu paket turda minimum katılımcı sayısı her otel kategorisi için 45 (kırk beş) kişidir. Paket tura katılacak kişi sayısının yeterli olmaması durumunda 21 (yirmi bir) gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir.

 • Programlarda belirtilen geziler rehberin inisiyatifinde herhangi bir nedenden dolayı belirtilen gün/günler dışında başka bir gün/günlerde yapılabilir.

 • Fiyatlara dahil olan ve olmayan (ekstra) turların özel durumlardan dolayı yapılamaması halinde yerine alternatif turlar düzenlenir.

 • Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Alternatif turlar minimum 20 (yirmi) kişilik katılım olduğu takdirde gerçekleştirilebilir. Daha az kişiyle yapılan tur iptal edilir veya fiyatlar yeniden hesaplanarak gerçekleştirilir.

 • Geziler esnasında müze ve ören yerlerine girişler müze kartlarına dahil değildir.

 • Tur programında belirtilen saatler rehberimizin verdiği ön bilgilerdir. Programda belirtilen saatlere tur operatörümüz tarafından, yerel otoritelerden alınan izinlere göre +/- 30 dakika kadar değişiklik yapılabilir.

 • Programlarda belirtilen oteller aynı kategoride olmak kaydı ile değiştirilebilir. Mücbir sebeplerden dolayı acenta yolcularımızın konaklayacakları oteli değiştirme hakkına sahiptir.

 • Tüm katılımcıların tur öncesinde ve tur sırasında kimliklerini yanlarında bulundurmaları zorunludur.

 • Tur paket bedeline dahil olan panoramik şehir turları ve çevre gezileri, şehirlerarası transferler, havalimanı-hotel-havalimanı transferleri tur otobüsleri ile yapılır. Uçaklı turlarda ise panoramik şehir turları, çevre gezileri ve transferler araçlar ile yapılır.

 • Tur sırasında kaybolan eşyalardan acente sorumlu değildir. Müze ve ören yerleri girişleri rehberler tarafından organize edilir ve giriş ücretleri fiyatlara dahildir. Müze kartları ve benzeri kartlar fiyatlara dahil değildir.

 • Misafirlerimiz, turu satın aldıkları andan itibaren acenta tarafından belirtilen otellerde konaklama yapacaklarını kabul etmiş sayılırlar. Tur satın alındıktan sonra otel değişikliği yapılamaz.

 • Tur programlarında belirtilen ekstra turlar tur satış fiyatına dahil değildir.

 • VALSTUR, kalkıştan 48 saat önce havaalanı ve uçuş bilgilerini bildirmekle yükümlüdür. Turun iptal edilmesi veya tur programında değişiklik yapılarak gerçekleştirilmesi durumunda misafirlere derhal bildirilir.

Aramayı Değiştir
Arama kutusundan Kategori seçip arama yapınız.

Fiyat Tablosu

21 Nisan 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
21.04.2024 - 28.04.2024
Oda Kahvaltı
649 EUR649 EUR799 EUR10 Oda  10 Kişi

28 Nisan 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
28.04.2024 - 05.05.2024
Oda Kahvaltı
649 EUR649 EUR799 EUR10 Oda  10 Kişi

05 Mayıs 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
05.05.2024 - 12.05.2024
Oda Kahvaltı
699 EUR699 EUR849 EUR10 Oda  10 Kişi

19 Mayıs 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
19.05.2024 - 26.05.2024
Oda Kahvaltı
649 EUR649 EUR799 EUR10 Oda  10 Kişi

02 Haziran 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
02.06.2024 - 09.06.2024
Oda Kahvaltı
699 EUR699 EUR849 EUR10 Oda  10 Kişi

23 Haziran 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
23.06.2024 - 30.06.2024
Oda Kahvaltı
749 EUR749 EUR899 EUR10 Oda  10 Kişi

16 Haziran Kurban Bayramı

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek Kişi1. ÇocukKalan Kontenjan
16.06.2024 - 23.06.2024
Oda Kahvaltı
949 EUR949 EUR1.139 EUR0 - 2 yaş 150 EUR
3 - 12 yaş 949 EUR
5 Oda  5 Kişi

30 Haziran 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
08.06.2024 - 15.06.2024
Oda Kahvaltı
699 EUR699 EUR849 EUR10 Oda  10 Kişi

14 Temmuz 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
14.07.2024 - 21.07.2024
Oda Kahvaltı
699 EUR699 EUR849 EUR10 Oda  10 Kişi

21 Temmuz 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
21.07.2024 - 28.07.2024
Oda Kahvaltı
749 EUR749 EUR899 EUR10 Oda  10 Kişi

28 Temmuz 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
10.07.2024 - 17.07.2024
Oda Kahvaltı
699 EUR699 EUR849 EUR10 Oda  10 Kişi

11 Ağustos 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
14.08.2024 - 21.08.2024
Oda Kahvaltı
649 EUR649 EUR799 EUR10 Oda  10 Kişi

18 Ağustos 2024

PeriyodKişi Başıİlave YatakTek KişiKalan Kontenjan
18.08.2024 - 25.08.2024
Oda Kahvaltı
649 EUR649 EUR799 EUR10 Oda  10 Kişi
Vizesiz Grand Balkan Turu
7 Gece 8 Gün

BEĞENEBİLECEĞİNİZ DİĞER TURLAR

SON GEZDİKLERİM